Scenariusz zajęć dla szkoły podstawowej.

Kto chce, bym go kochała

Etap szkolny

Szkoła podstawowa

Dodatkowe materiały

Tak

Jednostka lekcyjna

Godzina lekcyjna

Cele

Na lekcji wśród uczniów są kształtowane, wzbogacane oraz doskonalone umiejętności:

  • rozumienia, analizowania i interpretowania współczesnych utworów poetyckich,
  • czytania, rozpoznawania i nazywania wartości w tekście, także ich hierarchizowania,
  • wzbogacania zasobu słownictwa, odczytywania znaczeń metaforycznych

Cele operacyjne

Uczeń na lekcji:

rozumie i odczytuje specyfikę tekstów kultury przynależnych do sztuk audiowizualnych, w których współistnieje słowo, dźwięk i obraz jako integralna całość

Uczeń

po lekcji potrafi:

  • wskazać zawarte w tekstach poetyckich wartości,
  •  określić doświadczenia bohaterów lirycznych i skonfrontować je zeswoimi doświadczeniami

Uczeń w czasie lekcji:

  • rozumie wartości pozytywne i ich przeciwieństwa,
  • odczytuje elementy wiedzy o otaczającym go świecie
  • w omawianiu sensów tekstów poetyckich,
  • dostrzega potrzebę refleksji nad wartościami egzystencjalnymi

Metody i techniki dydaktyczne

krzyżówka, przekład intersemiotyczny, arkusz wartości, metafora filmowa, słowa klucze, głosowa interpretacja tekstu

Formy pracy

praca w parach, praca w grupach, praca zespołowa

Środki i pomoce dydaktyczne

  • KARTA PRACY: Cztery strony miłości
  • QUIZ:Przyjaźń czy miłość? Sprawdź, czy jesteś miłośnikiem języka polskiego!
  • ANKIETA: Wartość edukacji: co było dla Ciebie ważne na lekcji?
  • ĆWICZENIA: zestaw ćwiczeń oraz zadań domowych nawiązujących do tematyki lekcji

Literatura pomocnicza

  1. Brophy J., Motywowanie uczniów do nauki, Warszawa 2004.
  2. Covington M. V., Teel K. M., Motywacja do nauki, Gdańsk 2004.
  3. Day Ch., Nauczyciel z pasją.Jak zachować entuzjazm i zaangażowanie w pracy, Gdańsk 2008.
  4. Fenstermacher G. D., Solis J. F., Style nauczania, Warszawa 2000.
  5. Gordon T., Wychowanie bez porażek w praktyce, Warszawa 2012.
  6. Harmin M., Duch klasy. Jak motywować uczniów do nauki?, Warszawa 2004.
  7. Locke E.A., Jak uczyć się efektywnie? Metody i motywacja, Poznań 2004.
  8. Rose C., Nicholl M. J., Ucz się szybciej, na miarę XXI wieku, Warszawa 2003.

FAZA WPROWADZAJĄCA

1) Rozpoczęcie zajęć od budowania pozytywnej atmosfery, która zapewni uczniom poczucie bezpieczeństwa, wpłynie korzystnie na ich uwagę i koncentrację oraz zmotywuje do słuchania siebie nawzajem. Zachęcenie uczniów, aby podzielili się ze sobą tym, co nowego lub interesującego zdarzyło się w ich życiu, to dobry początek każdej lekcji. Przykładowe pytania w rundce z wyboru:

  • Co dzisiaj Cię ucieszyło?
  • Jaki sukces ostatnio odniosłeś?

 

2) Rozwiązanie quizu pn. Przyjaźń czy miłość? Sprawdź, czy jesteś miłośnikiem języka polskiego! Uczniowie rozwiązują indywidualnie quiz, odnosząc się do swojej wiedzy oraz umiejętności językowych zdobytych na poprzednich lekcjach z zakresu m.in.: rozpoznawania
i różnicowania synonimów, antonimów, rozumienia znaczenia związków frazeologicznych, przysłów oraz znaczenia słów, w tym rozumienia dosłownego i przenośnego znaczenia wyrazów w wypowiedzi oraz całych wyrażeń.Po zakończeniu ćwiczenia następuje ocena koleżeńska i informacja zwrotna w parach.

3) Obejrzenie amatorskiego filmiku pt. 30-lecie ślubu – 1.Kto chce, bym go kochała z podkładem muzycznym pt. Kto chce, bym go kochaław wykonaniu Grzegorza Turnaua w duecie z Beatą Rybotycką do słów wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Utwór stanowi otwarcie lekcji, a jego zadaniem jest wprowadzenie uczniów w treść wiersza za pomocą metafory obrazu i dźwięku.Uczniowie wskazują na korespondencję słowa, muzyki i fotografii. Odczytując współczesną muzyczną – i profesjonalną, i filmową – amatorską interpretację wiersza Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, uczniowie pod...

Aby przeczytać dalszą część artykułu,