Scenariusz zajęć dla szkoły podstawowej.

Oskarżam Jacka Soplicę czy go  bronię? Uczymy się trudnej sztuki dyskusji

Etap szkolny

Szkoła podstawowa

Dodatkowe materiały

Tak

Jednostka lekcyjna

Cykl zajęć

Cele

  • sprawdzenie i utrwalenie znajomości treści lektury
  • kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia i wypowiadania własnych sądów
  • kształtowanie umiejętności prowadzenia merytorycznej dyskusji
  • kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
  • kształtowanie umiejętności krytycznej oceny pracy własnej oraz kolegów

Metody:

  • dyskusja
  • burza mózgów
  • praca w grupach
  • praca z tekstem
  • karty pracy
  • drama

Materiały:

  • A. Mickiewicz, Pan Tadeusz, Kraków 2015
  • nagrane przez uczniów np. za pomocą kamery w telefonie komórkowym, przygotowane przez nich dyskusje na zaproponowany przez nauczyciela temat
  • karty pracy
  • komputer wraz z rzutnikiem multimedialnym.

Przebieg lekcji:

Czynności wstępne:

  • powitanie klasy
  • sprawdzenie obecności
  • zapis w dzienniku
  • przedstawienie tematu oraz celów lekcji

Faza realizacyjna:

  • Krótka rozmowa kierowana przez nauczyciela na temat postępowania głównego bohatera epopei Pan Tadeusz – Jacka Soplicy. (5 minut)

Czy można jednoznacznie nazwać go pozytywną lub negatywną postacią?

Uczniowie prezentują swoje stanowiska, podając własne argumenty.

Nauczyciel proponuje, aby kwestie sporne związane z postępowaniem bohatera lektury wyjaśnić poprzez dyskusję.

  • Uczniowie wraz z nauczycielem, w formie burzy mózgów (nauczyciel zezwala na korzystanie z Internetu, aby szybko znaleźć odpowiednie treści), ustalają i notują w zeszytach zasady prowadzenia dyskusji. (10 minut)

 

Zasady prowadzenia dyskusji:

  • wzajemny szacunek dyskutujących
  • słuchanie się nawzajem
  • nieprzerywanie sobie
  • niewyśmiewanie wypowiedzi innych
  • zabieranie głosu według ustalonej kolejności
  • argumenty merytoryczne
  • opanowanie agresji słownej
  • nieużywanie wulgaryzmów
  • nieobrażanie się nawzajem
  • niestosowanie krzyku
  • wypowiadani...

Aby przeczytać dalszą część artykułu,