Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej wybranych legend polskich, z wykorzystaniem audiobooków i e-booków

W legendowym mroku dawnych czasów

Etap szkolny

Szkoła podstawowa

Dodatkowe materiały

Tak

Jednostka lekcyjna

Cykl zajęć

Cele

Podczas lekcji kształtowane i wzbogacane są wśród uczniów postawy:

  • odczytywania i analizowania tekstu literackiego,
  • odnajdowania archaizmów i ustalania ich znaczenia (korzystania z przypisów),
  • budowania planu wydarzeń i streszczenia podanego tekstu,
  • przekładania sensu literalnego na język obrazów i dźwięków,
  • legalnego korzystania z zasobów Internetu

Cele operacyjne

  • rozpoznaje w tekście archaizmy,
  • korzysta z przypisów i słownika, by poznać znaczenie archaicznych słów,
  • dokonuje przekładu intersemiotycznego (interpretuje słowa poprzez obraz),
  • formułuje plan wydarzeń zgodny z treścią omawianego tekstu

Uczeń po lekcji potrafi

  • dokonać analizy i interpretacji omawianego tekstu,
  • wskazać słowa kluczowe w tekście,
  • wymienić cechy gatunkowe legendy,
  • wskazać i omówić wybrane archaizmy występujące w tekście,
  • rozpoznać i przyporządkować postaci legendowe do właściwych tekstów,
  • opowiedzieć/streścić treść wybranej legendy

Uczeń w czasie lekcji

  • rozumie wartość dokonywanych przekładów intersemiotycznych,
  • opracowuje tekst wybranej legendy z wykorzystaniem środowiska cyfrowego i multimedialnego,
  • dokonuje konstruktywnej oceny pracy nie tylko swojej, ale również swoich kolegów i koleżanek z klasy

Metody i techniki dydaktyczne:

burza mózgów, pogadanka heurystyczna, feedback (elementy oceniania kształtującego).

Formy pracy:

praca w zespołach, praca indywidualna.

Środki i pomoce dydaktyczne

  • karta pracy: Jestem bohaterem legendy;
  • ankieta: Moja aktywność na zajęciach;
  • quiz: Co wiem o legendach polskich?
  • ćwiczenia: Zestaw ćwiczeń nawiązujących do toku lekcji;
  • środowisko cyfrowe: platforma issuu.com, YouTube.com,
  • multimedia: dyktafon, skaner, edytor tekstu (np. Word), program do edycji nagrań audio (np. audacity);
  • słowniki: Słownik archaizmów, Słownik terminów literackich.

 

Bibliografia:

Oppman A., Legendy warszawskie (dostęp za pośrednictwem portalu www.wolnelektury.pl).

 

Przebieg lekcji

Faza wstępna

  1. Jako rozpoczęcie zajęć przewidziana została burza mózgów dotycząca pojęcia LEGENDA. Uczniowie podają wszelkie skojarzenia, które przychodzą im do głowy. Myśli te są zapisywane przez nauczyciela na tablicy w formie słoneczka wokół słowa kluczowego.
  1. Naprowadzenie na temat lekcji poprzez skierowanie do uczniów pytania o to, jakie znają legendy. Nauczyciel przedstawia temat zajęć i prosi o zapisanie go do zeszytów: "W legendowym mroku dawnych czasów".
  1. Po zapisaniu tematu chętny uczeń odszukuje w Słowniku terminów li...

Aby przeczytać dalszą część artykułu,