Scenariusz zajęć dla szkoły podstawowej.

Warsztaty z zakresu adiustacji tekstów dla uczniów szkoły podstawowej

Etap szkolny

Szkoła podstawowa

Dodatkowe materiały

Tak

Jednostka lekcyjna

Cykl zajęć

Cele

Przygotowanie artykułu prasowego do wysłania do redakcji gazety.

Do polonistów należy przyjemne zadanie polegające na rozwijaniu talentów literackich i dziennikarskich dzieci i młodzieży. Jednak przyjemności płynącej z lektury towarzyszy też karkołomnyobowiązek szlifowania tekstu pod względem edytorskim. Teksty publicystyczne, które trafiają do szkolnej gazetki i do lokalnych mediów, jak i opowiadania, nierzadko przesyłane nauczycielowi do sprawdzenia na dzień przed upływem daty przyjmowania prac konkursowych, trzeba włożyć w nową estetyczną formę.

Zamieszczone poniżej ćwiczenia dedykowane są dla kilkunastoosobowych grup. Ich celem jest nauczenie dzieci, jak przygotować tekst do gazety, gazetki szkolnej, na stronę internetową czy fanpage placówki, by otrzymujący go redaktor miał z nim jak najmniej problemów technicznych.

Scenariusz opisanych tu warsztatów został wykorzystany na zajęciach z zakresu adiustacji tekstów,przeprowadzonych w ramach „Kulturalnej Oleśnicy”, projektu dziennikarskiego realizowanego w ramach „Bardzo Młodej Kultury na Dolnym Śląsku”[1].

 

SCENARIUSZ LEKCJI

Temat lekcji: Zanim wyślesz tekst do publikacji…

Czas trwania: 2 h (2 x 45 min)

Wymagania podstawy programowej (cytaty):

„Klasy IV–VI. (…) IV Samokształcenie (…) 6. Rozwijanie umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjnąw poszukiwaniu, porządkowaniu i wykorzystywaniu pozyskanych informacji”.

„KlasyVII–VIII. (…) II Kształcenie językowe. 4. Ortografia i interpunkcja. (…) Uczeń:

1) pisze poprawnie pod względem ortograficznym oraz stosuje reguły pisowni;

2) poprawnie używa znaków interpunkcyjnych: kropki, przecinka, znaku zapytania,

znaku wykrzyknika, cudzysłowu, dwukropka, średnika, nawiasu. (…) IV Samokształcenie. Uczeń: (…) 9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną

oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania

własnych zainteresowań”.

 

Kryteria sukcesu:

  • wiem, co to jest adiustacja,
  • wiem, co to jest korekta,
  • usuwam z tekstu znaki, które dezorganizują układ tekstu,
  • wiem, z której strony znaku interpunkcyjnego postawić spację,
  • dokonuję zmian stylistycznych w tekście,
  • poprawiam ortografię i interpunkcję w tekście.

 

Wykorzystane narzędzia TIK:

  • komputer z edytorem tekstu,
  • internet.

 

Przebieg lekcji:

  1. uczniowie siadają przy komputerach w pracowni informatycznej lub centrum multimedialnym w dobrze wyposażonej bibliotece szkolnej,
  2. nauczyciel przeprowadza krótki wykład na temat „adiustacji” i „korekty” (można też z grupą uczniów znaleźć i porównać hasła w Słowniku języka polskiego[2]),
  3. uczniowie otrzymują tekst (napisany przez nauczyciela na potrzeby warsztatów):

tekst1

Rys. 1. Tekst roboczy do adiustacji

tekst2

Rys. 2. Tekst po podświetleniu niewidocznych znaków

 

  1. Uczniowie wykonują polecenia zgodnie ze wskazówkami udzielanymi przez nauczyciela:
  1.  

usuwamy wcięcia w akapitach wykonane za pomocą spacji

  • przeprowadzamy test polegający na scaleniu dwóch pierwszych akapitów – ustawiamy kursor na końcu pierwszego akapitu i przyciągamy akapit nr 2 przy użyciu klawisza „Delete”; obserwujemy powstałą w tekście lukę,
  • usuwamy na chwilę wypowiedź licealistki z akapitu nr 3 i ponownie obserwujemy, jak tekst w obrębie akapitu zaczyna się „strzępić”,
  • uczniowie podświetlają niewidoczne znaki i usuwają podwójne spacje ręcznie (wyszukując je wzrokiem lub korzystając z funkcji Ctrl+f) lub posługując się funkcją „Znajdowanie i zamienianie” (Ctrl+h); po usunięciu powielonych spacji tekst wydaje się jeszcze bardziej podziurawiony, jednak nie zrażamy się tym

B)

usuwamy twarde spacje

  • wyjaśniamy uczniom, czym jest twarda spacja i w jakim celu autorzy lubią się nią posługiwać,
  • przeprowadzamy test polegający na zaznaczeniu całego tekstu i:
  • zmianie czcionki na mniejszą (taką jak w gazecie),
  • ustawieniu dwóch lub trzech kolumn (szpalt dzi...

Aby przeczytać dalszą część artykułu,