Strona główna Metodyka Edukacja polonistyczna jako komponent świadomego uczestnictwa w życiu społecznym

Edukacja polonistyczna jako komponent świadomego uczestnictwa w życiu społecznym

Ścieżka: Kształcenie kompetencji komunikacyjnych na lekcjach języka polskiego
Agata Zakrzewska-Okrojek
Autor: Agata Zakrzewska-Okrojek

Efektywna komunikacja jest umiejętnością niesłychanie ważną, potrzebną i jakże trudną! Czasy, w których żyjemy, dostarczają nam tak dużo bodźców, że czasami trudno pamiętać o tym, co w danym momencie jest dla nas najważniejsze.

Edukacja polonistyczna jako komponent świadomego uczestnictwa w życiu społecznym

Aby komunikacja przebiegała sprawnie i skutecznie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, między innymi o usunięciu barier komunikacyjnych. Mam wrażenie, że owych barier jest dziś zdecydowanie za dużo. Aby zdobyć uwagę rozmówcy, trzeba się czasami naprawdę sporo namęczyć. W dobie technologii i cyfryzacji można odnieść wrażenie, że niektórzy wolą rozmowę przez komunikator niż na żywo w przyjemnym zaciszu domu lub kawiarni. Skoro mamy tego świadomość, jak sobie z tym poradzić? Zrezygnować z telefonów, tabletów i laptopów? Niekoniecznie. Proponuję, aby były one elementem kontrolowanym i świadomym w procesie naszej komunikacji. Wykorzystajmy ich możliwości. Jak mówi przysłowie, będzie i wilk syty, i owca cała.

MówiÄ…c o użyciu technologii, mam na myÅ›li mÄ…dre i zaplanowane przygotowanie ćwiczeÅ„, które pomogÄ… ksztaÅ‚tować pracÄ™ z tekstami kultury. Zanim wprowadzimy lekturÄ™ szkolnÄ…, dajmy czas uczniom na przygotowanie krótkiego wystÄ…pienia na temat biografii autora. Pozwólmy skorzystać z https://www.google.pl/maps, abyÅ›my mogli pójść na wirtualny spacer do miejsc ważnych dla poety czy pisarza. Unaocznienie tych miejsc dziÄ™ki narzÄ™dziom internetowym bÄ™dzie na pewno atrakcyjnym elementem lekcji. Można poprosić uczniów, aby za pomocÄ… programów do nagrywania, o których mogliÅ›cie przeczytać wczeÅ›niej, przygotowali kilka ciekawostek o danym twórcy czy elementach Å›wiata przedstawionego utworu literackiego. Wirtualne spacery po najważniejszych muzeach w Polsce i na Å›wiecie również sÄ… obowiÄ…zkowym punktem lekcji z elementami kultury. Sztuka, bez której nie może istnieć żadna epoka literacka, również powinna być przedstawiona na lekcji w sposób atrakcyjny. Z pomocÄ… przychodzÄ… wirtualne fotokopie obrazów, rzeźb i innych arcydzieÅ‚. DziÄ™ki nowym technologiom uczeÅ„ nie tylko widzi, ale może także sam wÅ‚Ä…czyć siÄ™ w proces uczenia siÄ™. W domowym zaciszu może przygotować quizy dla swoich rówieÅ›ników, które potem bÄ™dÄ… wspólnie rozwiÄ…zywane. Polecam wykorzystać wirtualne koÅ‚o fortuny oraz jednorÄ™kiego bandytÄ™ jako maszyny losujÄ…ce, ale przedtem trzeba zapoznać siÄ™ z odpowiednimi stronami. Pierwsza: http://wheeldecide.com/, której tekst w okienkach można dowolnie modyfikować. Jednym klikniÄ™ciem „Click to spin” koÅ‚o fortuny losuje dla ucznia pytanie. Drugie narzÄ™dzie: https://www.classtools.net/random-name-picker/ jest bardzo podobne do poprzedniego, ale zostaÅ‚o wzbogacone o funkcjÄ™ usuwania wczeÅ›niej wylosowanego pytania, aby nie byÅ‚o powtórzeÅ„. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć „random”. Praktycznym zastosowaniem narzÄ™dzia w edukacji może być: losowanie liczb, godzin do odczytywania na gÅ‚os; imion uczniów do wykonania zadaÅ„ na lekcji; tematów wypowiedzi ustnych; motywów literackich do odpowiedzi; słów do odpytania. Natomiast maszynÄ… losujÄ…cÄ…, która Å›wietnie sprawdzi siÄ™ do losowania krótkich wyrazów, na przykÅ‚ad imion i nazwisk, jest jednorÄ™ki bandyta, czyli strona http://www.classtools.net/education-games-php/fruit_machine. Praktyczne zastosowanie narzÄ™dzia w edukacji może być nastÄ™pujÄ…ce: losowanie tematów do konwersacji i motywów literackich; uczniowie sami uzupeÅ‚niajÄ… swoje „maszyny losujÄ…ce”, wpisujÄ…c skojarzenia z tematem lekcji a przy okazji tworzÄ… bazÄ™ tematów do rozmowy.

Nauka jÄ™zyka polskiego to również część gramatyczno-leksykalna, czÄ™sto nie za bardzo lubiana wÅ›ród uczniów. Jak zatem zmienić podejÅ›cie do części mowy lub części zdania? Moim sposobem jest Å‚adne i estetyczne opakowanie, które dajemy uczniom. A o czym myÅ›lÄ™ konkretnie? O kolorowych quizach, oferowanych przez dwie niezwykle motywujÄ…ce i atrakcyjne strony internetowe. Mowa o https://kahoot.com/welcomeback/ i https://www.quizalize.com/. Zatrzymajmy siÄ™ na chwilÄ™ przy Kahoocie. Jest to quiz, który oferuje trzy genialne możliwoÅ›ci: losowanie poprawnej odpowiedzi (lub 2, 3, 4), szeregowanie odpowiedzi w kolejnoÅ›ci od 1 do 4 oraz wyzwania domowe dla uczniów. Aby móc w peÅ‚ni korzystać z platformy, namawiam do bezpÅ‚atnego zarejestrowania siÄ™ w celu zaÅ‚ożenia konta. DziÄ™ki temu zyskamy dostÄ™p do quizów już wczeÅ›niej stworzonych przez innych użytkowników serwisu. Ważne, aby sprawdzać te quizy, ktÃ...

Aby przeczytać dalszą część artykułu,