Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej dramatu W. Szekspira Makbet z wykorzystaniem kostek narracyjnych.

Makbet – to opowieść o...

Etap szkolny

Liceum

Dodatkowe materiały

Tak

Jednostka lekcyjna

Godzina lekcyjna

Cele

Podczas lekcji kształtowane i wzbogacane są wśród uczniów postawy:

  • odczytywania i analizowania tekstu literackiego,
  • wyszukiwania elementów kluczowych dla analizy działa,
  • formułowania własnych sądów dotyczących tekstu literackiego,
  • budowania streszczenia,
  • kreatywnego rozwiązywania postawionego problemu

Cele operacyjne

Uczeń na lekcji

  • formułuje sądy, które potrafi uzasadnić,
  • odnajduje i wskazuje najważniejsze z punktu widzenia rozwoju akcji wydarzenia,
  • buduje plan wydarzeń,
  • na podstawie planu, z wykorzystaniem kostek narracyjnych, tworzy własne streszczenie tekstu literackiego,
  • wskazuje na cechy gatunkowe dramatu elżbietańskiego

Uczeń po lekcji potrafi

  • dokonać analizy i interpretacji omawianego tekstu,
  • wskazać wydarzenia kluczowe w utworze,
  • wymienić cechy gatunkowe dramatu szekspirowskiego
  • dokonać streszczenia omawianego utworu

Uczeń w czasie lekcji

  • rozumie wartość dokonywanych przekładów intersemiotycznych,
  • opracowuje tekst barokowy z wykorzystaniem nieszablonowych metod i środków,
  • pracuje w zespole nad opracowaniem powierzonego zadania,
  • dokonuje konstruktywnej oceny pracy nie tylko swojej, ale również swoich kolegów i koleżanek z klasy

 

Metody i techniki dydaktyczne:

burza mózgów, pogadanka heurystyczna, streszczenie problemowe , feedback (elementy oceniania kształtującego).

Formy pracy:

praca w parach, praca w grupach, praca indywidualna.

Środki i pomoce dydaktyczne

  • karta pracy: Dwa teatry;
  • ankieta: Moja aktywność na zajęciach;
  • quiz: Co wiem o dramacie szekspirowskim?
  • ćwiczenia: Zestaw ćwiczeń nawiązujących do toku lekcji;
  • kostki narracyjne (Story Cubes lub inne);
  • karty z wydarzeniami;
  • Słownik terminów literackich.

 

Przebieg lekcji

Faza wstępna

  1. Zajęcia rozpoczynają się od krótkiego przypomnienia cech dramatu. Na tablicy zostaje zapisane słowo DRAMAT i uczniowie podają skojarzenia do tego słowa.
  1. W kolejnym kroku przewidziana jest praca w parach. W ten sposób opracowywane są najważniejsze informacje dotyczące dramatu antycznego i elżbietańskiego (każdy z młodych ludzi w parze pracuje nad innym typem dramatu). Jeśli to ...

Aby przeczytać dalszą część artykułu,