Scenariusz lekcji języka polskiego, dotyczącej dramatu Moliera zatytułowanego ,,Świętoszek”, z wykorzystaniem elementów wiedzy filmowej oraz nowych technologii

,,Świętoszek” (zre)animowany

Etap szkolny

Liceum

Dodatkowe materiały

Tak

Jednostka lekcyjna

Cykl zajęć

Cele

Podczas lekcji kształtowane i wzbogacane są wśród uczniów postawy:

  • odczytywania i analizowania tekstu literackiego,
  • odnajdowania archaizmów i ustalania ich znaczenia (korzystania z przypisów),
  • formułowania własnych sądów dotyczących tekstu literackiego,
  • odnajdywania i interpretowania najważniejszych wydarzeń pojawiających się w tekście lektury,
  • przekładania sensu literalnego na język obrazów filmowych

Cele operacyjne

Uczeń na lekcji:

  • rozpoznaje w tekście archaizmy,
  • korzysta z przypisów i słownika, by poznać znaczenie archaicznych słów,
  • wskazuje w tekście różnorodne środki wyrazu artystycznego,
  • dokonuje przekładu intersemiotycznego (interpretuje słowa poprzez obraz),
  • formułuje sądy, które potrafi uzasadnić.

Uczeń po lekcji potrafi:

  • dokonać analizy i interpretacji omawianego tekstu,
  • wskazać  wydarzenia kluczowe w tekście,
  • stworzyć ramowy plan wydarzeń,
  • wymienić cechy gatunkowe komedii,
  • wskazać i omówić wybrane archaizmy występujące w tekście.

Uczeń w czasie lekcji:

  • rozumie wartość dokonywanych przekładów intersemiotycznych,
  • opracowuje tekst barokowy z wykorzystaniem środowiska cyfrowego,
  • dokonuje konstruktywnej oceny pracy nie tylko swojej, ale również swoich kolegów i koleżanek z klasy.

 

Metody i techniki dydaktyczne

burza mózgów, pogadanka heurystyczna, elementy metody projektu, feedback (elementy oceniania kształtującego)

 

Formy pracy

praca w parach, praca indywidualna, praca zespołowa

 

Środki i pomoce dydaktyczne

  • karta pracy: „elementy składowe komedii”,
  • ankieta: moja aktywność na zajęciach,
  • quiz: co wiem o komediach Moliera?,
  • ćwiczenia: zestaw ćwiczeń nawiązujących do toku lekcji,
  • środowisko cyfrowe: program Windows Movie Maker, aparat lub smartfon,
  • arkusze szarego papieru, kolorowe czasopisma, kreatywne druciki, niewielkie fragmenty kolorowych tkanin, mazaki,
  • słowniki: „Słownik archaizmów”, „Słownik terminów literackich”.

 

Przebieg lekcji

Faza wstępna

  1. Zajęcia rozpoczynają się od krótkiego przypomnienia cech komedii. Na tablicy zostaje zapisane słowo „komedia” i uczniowie podają do nie...

Aby przeczytać dalszą część artykułu,