Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej pracy nad charakterystyką bohatera, z wykorzystaniem kości do gry.

Zagraj w charakterystykę

Etap szkolny

Szkoła podstawowa

Dodatkowe materiały

Tak

Jednostka lekcyjna

Cykl zajęć

Cele

Podczas lekcji kształtowane i wzbogacane są wśród uczniów postawy:

  • odczytywania i analizowania tekstu literackiego,
  • wyszukiwania elementów kluczowych dla scharakteryzowania bohatera,
  • formułowania własnych sądów dotyczących tekstu literackiego,
  • dokonywania oceny postawy bohatera,
  • kreatywnego rozwiązywania postawionego problemu

Cele operacyjne

Uczeń na lekcji:

  • formułuje sądy, które potrafi uzasadnić,
  • odnajduje i wskazuje najważniejsze z punktu widzenia charakterystyki bohatera elementy dzieła literackiego,
  • buduje zarys charakterystyki bohatera,
  • na podstawie zarysu utworzonego wskutek rozegrania partii gry tworzy charakterystykę bohatera.

Uczeń po lekcji potrafi:

  • dokonać analizy postępowania wybranego bohatera literackiego,
  • wskazać w utworze wydarzenia kluczowe dla bohatera,
  • wymienić cechy bohatera uzasadniając swój wybór przykładami zachowań,
  • dokonać syntezy omawianych treści.
  • przyporządkować informacje dotyczące bohatera do odpowiednich części charakterystyki.

Uczeń w czasie lekcji:

  • opracowuje schemat pracy pisemnej korzystając z nieszablonowych metod,
  • uzasadnia dokonane wybory cech odwołując się do wybranych zachowań bohatera,
  • pracuje w zespole nad opracowaniem powierzonego zadania,
  • dokonuje konstruktywnej oceny pracy nie tylko swojej, ale również swoich kolegów i koleżanek z klasy.

Metody i techniki dydaktyczne

burza mózgów,gra edukacyjna, feedback (elementy oceniania kształtującego)

 

Formy pracy

 praca w grupach, praca indywidualna, praca w parach

 

Środki i pomoce dydaktyczne

  • karty pracy: „zagraj w charakterystykę” (plansza do gry) i ,,karta do charakterystyki”,
  • ankieta: moja aktywność na zajęciach,
  • quiz: co powinno znaleźć się w charakterystyce?,
  • ćwiczenia: zestaw ćwiczeń nawiązujących do toku lekcji (zasady przeprowadzenia rozgrywki),
  • kostki sześcienne z liczbami.

 

Przebieg lekcji

Faza wstępna

  1. Na początku zajęć przeprowadzona zosta...

Aby przeczytać dalszą część artykułu,