Gamifikacja to zastosowanie mechanizmów gier w nauczaniu. Podczas gamifikacji nauczyciel przenosi do struktury lekcji zasady i mechanizmy funkcjonujące w grach (mechanizmy motywacyjne i systemy organizacji pracy). Warto zwrócić uwagę na czynności, jakie refleksyjny nauczyciel powinien podjąć, aby gamifikacja była skuteczna.

Gamifikacja w edukacji

Pierwsze kroki nauczyciela-gamifikatora

  1. Określ ostateczny cel, umiejętność, jaką ma posiąść uczeń.
  2. Podaj listę działań, które pomogą uczniowi rozwinąć tę umiejętność.
  3. Pogrupuj działania w poziomy o rosnącym stopniu zaawansowania, tak żeby wyzwania przed którymi staje były coraz trudniejsze. Ważne! Każdy poziom powinien oferować wyzwania o zróżnicowanej trudności, żeby wszystkim udało się zebrać wymaganą ilość punktów.
  4. Ustal dla każdego poziomu łączną wartość punktową, którą trzeba uzyskać, aby przeskoczyć o poziom wyżej.
  5. Kolejny poziom pozostaje niedostępny, dopóki uczestnik nie zbierze wymaganej liczby punktów.
  6. Przygotuj widoczne dla wszystkich miejsce do zapisywania osiągnięć-punktów oraz poziomów.
  7. Uczestnik „wygrywa grę”, gdy zgromadzi wszystkie punkty, również z ostatniego poziomu.

Zasady działania nauczyciela-gamifikatora zostały opracowane przez Agnieszkę Bilską, nauczycielkę języka angielskiego i gamifikatora-praktyka, która promuje szkołę przyjazną nowoczesnym technologiom.

Zasady podaję za:

Gamifikacja w edukacji | Agnieszka Bilska | NInA

nina.gov.pl/baza-wiedzy/gamifikacja-w-edukacji-agnieszka-bilska/

 

Przykłady wykorzystania gier na lekcjach

Tetris

Tetrisa jako grę bardzo popularną i cenioną przez młodzież uaktywniłam dwukrotnie na lekcjach języka polskiego z zakresu kształcenia językowego: 

1. na poziomie szkoły podstawowej: podczas omawiania grupy podmiotu i grupy orzeczenia - Tetris był tutaj świetnym wsparciem dydaktycznym podczas działań przygotowujących uczniów do samodzielnego wykresu zdania pojedynczego (oczywiście, było to bardzo rozbudowane zdanie pojedyncze o dużym stopniu trudności, które stanowiło wyzwanie dla uczniów); 

2. na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej: wykorzystałam Tetrisa podczas dyskusji o grach językowych w stylu publicystycznym i dziennikarskim (pojawianie i znikanie elementów gry powiązałam z uaktywnianiem i rezygnacją z poszczególnych słów w leadach dziennikarskich oraz usuwaniem lub zamianą kluczowych wyrazów w tekstach publicystycznych - przedmiotem obserwacji uczniów były związane z tym przewartościowania znaczeń w analizowanych tekstach i uaktywniane gry semantyczne). 

Uczniowie prezentowali bardzo otwartą postawę na wykorzystanie gry dobrze im znanej – Tetris stał się „katalizatorem” właściwych czynności dydaktycznych, a jego użycie wywołało wiele trafnych spostrzeżeń i obserwacji młodzieży. 

 

Kreatywna lekcja z Minecraftem

Minecraft – podstawowe informacje o grze

Minecraft to niezwykle popularna gra typu sandbox, w której podstawowym zadaniem jest ciosanie i układanie bloków tak, aby przekształcić wygenerowany wirtualny świat, bez żadnych ograniczeń.

Świat w grze Minecraft składa się z trójwymiarowych, oteksturowanych bloków, a gracz może na początku rozgrywki określić jej tryb. Niezależnie od tego gra nie ma określonego celu i nie można w niej wygrać, choć istnieje opcjonalny system osiągnięć. Gracz sam wyznacza kierunek, w jakim będzie podążał i rozwijał zastany świat. W tym celu może on między innymi wydobywać surowce i konstruować budowle ze wspomnianych bloków. Pozostałe działania dostępne w grze obejmują eksplorację świata, tworzenie narzędzi i nowych materiałów na bazie zebranych surowców oraz pojedynki z napotkanymi postaciami, zwierzętami czy potworami, tzw. mobami, które jednak nie zawsze są wrogo nastawione do naszego bohatera. Wirtualny świat, mimo że składa się z sześciennych bloków, przypomina pod każdym względem świat realny — występuje tu cykl dobowy i zjawiska atmosferyczne, a technicznie nieograniczona mapa składa się z rozmaitych krajobrazów. Życie w grze może toczyć się zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.

Te i kolejne informacje szczegółowe o Minecrafcie są dostępne na stronie: Minecraft 1.9.4 - dobreprogramy; www.dobreprogramy.pl › Windows › Gry › Akcja i strzelanki

 

Minecraft w perspektywie edukacyjnej – propozycja lektury:

Minecraft dla edukacji: ranking, test, opinie, cena i download

www.komputerswiat.pl › Tematy

Źródło: http://www.dobreprogramy.pl/Microsoft-uruchamia-Minecrafta-dla-edukacji-jest-dostepny-takze-w-Polsce,News,69641.html

Moje propozycje pracy z Minecraftem na lekcjach języka polskiego  

Minecrafta warto uaktywnić w działaniach umożliwiających analizę przestrzeni w przypadku następujących tekstów literackich:

  •  Bajki robotów Stanisława Lema
  • Kopalnia Moria we Władcy pierścieni  J.R.R. Tolkiena
  • Troja w Iliadzie  Homera
  • Szklane domy w Przedwiośniu  Stefana Żeromskiego 
  • Warszawa II połowy XIX wieku w Lalce Bolesława Prusa
  • Sklepy cynamonowe  Brunona Schulza
  • Folwark zwierzęcy  George’a Orwella
  • Proces Franza Kafki
  • Dżuma  Alberta Camusa.

 

Każdy nauczyciel może wzbogacić powyższe zestawienie o własne propozycje, uwzględniając realne potrzeby lekcji i zainteresowanie uczniów zagadnieniami konstrukcji przestrzeni w danym utworze literackim.

Lekcja z Minecraftem wymaga wcześniejszego przygotowania modeli wirtualnej przestrzeni przez uczniów. Aby optymalnie wykorzystać czas na lekcji na działania poświęcone analizie przestrzeni w wybranym tekście literackim nauczyciel zleca zadanie domowe:

Korzystając z narzędzi popularnej gry Minecraft, przygotuj wirtualny model przestrzeni na podstawie informacji z tekstu literackiego. Do zbudowania Twojego wyobrażonego świata wykorzystaj w maksymalny sposób wskazówki zawarte w lekturze. Przed rozpoczęciem działań z Minecraftem warto, abyś w formie pisemnej zestawił(a) kluczowe cytaty. 

 

Metoda LEGO LOGOS

LEGO LOGOS to innowacyjna metoda autorstwa Jarosława Spychały, który w formie kreatywnego narzędzia dydaktycznego wprowadził do edukacji niezwykle popularne wśród dzieci i młodzieży klocki Lego.

Wiele cennych dla nauczyciela informacji jest dostępnych na stronie:  www.lego-logos.pl/

Warto obejrzeć:

    ...

Aby przeczytać dalszą część artykułu,